Tīsaranā − centrum meditace Vipassanā

Centrum v Praze-Troji je obvykle otevřeno nonstop 7 dní v týdnu, je možné přijít na retreat i úvod do meditace. Vedle běžného nepřetržitého provozu pořádáme jednorázové kurzy uvedené níže (viz též facebook, případně nás kontaktujte).

Podzim/zima 2018

12.12.−2.1.: 21-denní retreat
Cílem meditace Vipassana je rozvoj všímavosti a vhledu. Vhled znamená porozumění pravdě o pomíjivosti, utrpení a neosobnosti, což vede ke svobodě a klidu. Kurz je možné začít v dřívějším či pozdějším termínu, nebo přijít pouze na kratší dobu. Pokud ale studenti chtějí absolvovat kompletně celý Satipatthana Vipassana kurz, jak ho vytvořil Ajahn Tong, je nutné přijít alespoň na 16 dní. Vítáni jsou jak začátečníci, tak pokročilí meditující. Maximální počet studentů je 5. Kurz je hrazen dobrovolnými dary (doporučený minimální příspěvek je 450 Kč na den na pokrytí nákladů centra). Pro přihlášení (či pro bližší informace/dotazy o výši příspěvku) kontaktujte Jonathana a Annu. www.tisarana.cz, +420 722 008 067.
4.−6.1.: Víkendové ústraní s meditací milující laskovosti a odpuštění Začněte dovedně nový rok cvičením milující laskavosti (Mettá) a odpuštění pro sebe a ostatní. Kurz je vhodný pro začátečníky i pro pokročilé meditující. Maximální počet lidí, kteří mohou v centru přespat, je 5. Dalších 5 se může zúčasatnit přes den (ať už jeden nebo oba). Kurz je hrazen dobrovolnými dary (doporučený minimální příspěvek je 450 Kč/den na pokrytí nákladů centra). Pro přihlášení (či pro bližší informace/dotazy o výši příspěvku) kontaktujte Jonathana a Annu. www.tisarana.cz, +420 722 008 067.
12.2.−2.3: Pouť do Indie a Nepálu
V termínu 12.2-2.3. proběhne tradiční pouť do Indie a Nepálu. Akce je určna pouze pro zkušené meditující. Pište na dhammanikhom@gmail.com .
 • Newsletter #15 (11/19/2018) - Drazí meditující, S radostí Vás informujeme, že 3. prosince do Prahy přijede Ajahn Tonh Sirimangalo. Na setkání s ním jste všichni zváni. Detaily týkající se této návštěvy a také zimních meditačních kurzů v Tisaraně se dočtete níže. Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince)DaryAjahn Tongova návštěva EvropyZimní kurzy meditaceListopadProsinecLedenPouť Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince) Ajahn […]
 • Newsletter #14 (4/23/2018) - Milí meditující, Není lepšího času, než-li jara, když život ve všem ožívá. „Spring“ od Christiny Rossettiové zasíláme program Tisarany jarních a letních kurzů. V květnu proběhne setkání s Thanatem, mezinárodním ředitelem meditačního centra v Chom Thongu. Centrum je stále otevřeno pro každodenní a skupinové pobyty. Kromě toho budou také každý měsíc vypisovány delší kurzy v […]
 • Newsletter #13 (6/11/2017) - Milí meditující, Mávštěva Ajahna Tonga v Německu přilákala mnohé studenty z Thajska i ze západu. Jsme velmi vděční za jeho podporu a přejeme mu dobré zdraví a sílu. Ostatní novinky z Tisarany: Thanat a Kate darovali centru velkou sochu Buddhy a Václav Šmilauer obdržel svůj učitelský certifikát. Stále hledáme nemovitost v okruhu 30-40 km z […]

Účast

Centrum je otevřené 7 dní v týdnu a poskytne instrukce a podmínky pro cvičení meditace. Kurzy jsou individuální, není třeba čekat na nějaké datum začátku; výjimkou jsou speciální kurzy (inzerované v Newsletteru) a pravidelné meditační skupinky.Je možné přijít na

 • úvod: na čaj, k neformálnímu rozhovoru s učitelem, abyste zjistili, co to vlastně ta meditace je, meditaci si hodinu či více vyzkoušet;
 • libovolný počet dní (půlden, jeden den či více), dle vlastní volby – je možné přijít i jen na část dne;
 • základní kurz trvající 21 dní; kurz je možné dokončit za kratší dobu, je třeba se však předem domluvit s učitelem e-mailem;
 • 10-denní retreat – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz;
 • retreat doma („home retreat“) – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz a 10-denní retreat, na dohodě s učitelem;
 • večeí meditační skupinku v úterý od 18 do 20 hodin, která se schází každý týden a je spojená s možností rozhovoru s učitelem. Dále obsahuje přednášku učitele, úvod do meditace pro nově příchozí a společnou meditaci.

V zásadě na meditaci může přijít kdokoliv kdykoliv, chceme však zajistit dobré podmínky pro dlouhodobé účastníky. Jste vítáni a buďte ohleduplní.Před návštěvou centra nás prosím kontaktujte.

Doprava

Troja dumCentrum je na adrese Na kazance 636/3, Praha 7− Troja. Lze se k němu snadno dostat městskou hromadou dopravou, pěšky od ZOO nebo přes lávku ze Stromovky, či autem. Místo je přímo u řeky a je velmi klidné.

MHD

 • tramvají č. 17 na zastávku Trojská, pak se můžete svézt 2 stanice autobusem 112 nebo jít asi 10 minut pěšky podle jeho trasy (ve směru řeky), až k zastávce Čechova škola (zastávka je na znamení).
 • metrem C (červená) na Nádraží Holešovice, poté autobusem 112 na zastávku Čechova škola (autobus jezdí ve špičce každých 2-5 minut, konečná je ZOO).

Autem

Do navigace zadejte ulici Na Kazance.  V ní je možné parkovat.

Průvodce

Za zastávky Čechova škola jdete rovně ve směru jízdy autobusu, odbočte první doleva. To je ulice Na Kazance; pokud jedete autem, zaparkujte tam.

troja-walk-1

Jděte ulicí až na její konec, tam pokračujte vpravo. Uvidíte tmavě oranžové znamení na verandě našeho centra.

troja-walk-2

Dům má číslo 636/3, u vchodových dveří je zřetelný nápis. Zazvoňte na zvonek označený „Meditační centrum“.

troja-walk-3

Hledáme výpomoc

Prosíme o šíření informace o kurzu, včetně lidí v blízkém i dalekém zahraničí.Budeme rádi pokud budete chtít pomoci jednorázově či opakovaně, například fyzickou pomocí na začátku kurzu (stěhování „drobností“), vyzvednutím někoho na letišti, přinesením zákusku či podobnou nabídkou. Můžete se nezávazně a nespecificky nabídnout a my se na Vás v případě potřeby obrátíme.Za veškerou pomoc jsme vděční.

Cena

Díky štědrosti dobrých lidí může tentokrát celý kurz fungovat na bázi dobrovolného příspěvku od účastníků. Doufáme nicméně, že část nákladů z příspěvků pokryjeme. Příspěvky budou použity na uhrazení nákladů spojených s kurzem: letenky pro učitele, pronájem domu, provozní náklady. Předem děkujeme!

S sebou

Pokud přijdete jen přes den, nepotřebujete prakticky nic.

 • V centru budou meditační polštářky a podložky, můžete si však přinést svůj oblíbený polštářek s sebou. Židle budou také k dispozici, pokud je používáte při meditaci v sedu místo polštářků.
 • Pohodlné, volné oblečení, nejlépe světlých barev (tradičně nosí meditující bílou). V centru budou deky, pokud by Vám byla při sezení zima.
 • Přezůvky, ručník, …
 • Termoska; budeme mít na místě různé čaje a kávu, svůj oblíbený druh si však můžete přinést.
 • Digitální timer/časovač pro meditaci (chůze, sezení); na místě budou k dispozici, pokud nemáte; budík pro ranní vstávání (studenti si mohou přinést své mobilní telefony, nicméně ty budou během meditací uschovány u učitele a jejich využití možné pouze v naléhavých případech).

Účastníci základního kurzu či retreatu by se měli řídit tradičními 8 pravidly; krátkodobí účastníci by měli dbát při pobytu v centru 5 pravidel (na domluvě s učitelem).