Tīsaranā − centrum meditace Vipassanā

Centrum v Praze-Troji je obvykle otevřeno nonstop 7 dní v týdnu, je možné přijít na retreat i úvod do meditace. Vedle běžného nepřetržitého provozu pořádáme jednorázové kurzy uvedené níže (viz též facebook, případně nás kontaktujte).

Rok 2019

Změny rozvrhu jsou na facebook.com/TisaranaPraha.

“Proč jdeme do ústraní a cvičíme meditaci Vipassana? Protože hledáme štěstí a chceme osvobodit své životy, svou mysl, od utrpení. Uchylujeme se do ústraní, abychom očistili a narovnali naše problematické životy. Tato zkušenost uvolňuje naši mysl.” (Ajahn Tong)

Listopad

8-24.11. Dlouhé ústraní meditace Vipassana

Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga. Jeho součástí je intenzivní ponoření se do meditace vhledu. Naučíte se cvičit, s Dogenem řečeno, “jako by vám hořely vlasy”. Začátečníci a pokročilí vítáni. 4 lidé mohou zústávat přes noc. Je také možné se účastnit po kratší čas. Ústranní i učení je za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

23.-25.11. Víkend s meditací Metta (milující laskovost)

Studenti se naučí cvičit meditace Vipassana (vhled) a Mettá. „Milující laskavost vyživuje a osvěžuje mysl tak, jako hnojivo a voda vyživují květinu.“ (Ajahn Tong). Zkušení i začínající meditující jsou vítáni. 4 lidé mouhou zústat přes noc. Je možné se účastnit i jen jeden den. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

Prosinec

13.12.-2.1.2020 Dlouhé ústraní meditace Vipassana Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga. “Cvičíme meditaci vhledu opřenou o čtyři základny všímavosti, abychom dosáhli nejvyššího štěstí.” (Ajahn Tong) Do meditace vhledu se skutečně ponoříte. Začítečníci i zkušení jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. Ústraní i učení jsou poskytovány za dobrovolný příspěvěk. Kontaktujte Jonathana a Annu a registrujte se.
20-23.12.
Víkendové ústraní v Tróji s Láskou (Metta) a odpuštěním
Studenti se naučí cvičit meditaci Vipassana a meditaci milující laskavosti. V Novoročním duchu se zaměříme na porozumění a naučímě se odpouštět. Ajahn Tong učí, že „osoba lapená pomstychtivostí je jako někdo s vysokou horečkou. Pokud je mysl vyplněná nenávistí a zlostí, je zatvrzelá.“ Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. 4 lidé mohou přespat. Je možné se účastnit i jen na den. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
29.12.
Úvod do meditace Vipassana ve Žlutých Láznich
Pojďte se naučit meditaci Vipassana ve Žlutých Lázních. Čas: 9:00-12:00. Cena – dobrovolné příspěvky. Více informací na www.zlutelazne.cz.

Leden 2020

11-12.1.
Víkend s meditací Vipassana.
Víkend začne instruktáží – Jak cvičit meditaci vhledu? Následně budeme cvičit ve skupině i každý sám. Proběhne také promluva o meditaci. Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. I účast na jediný den je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

Únor

14.-29.2.
Dlouhé ústaní meditace Vipassana.
Zde budete mít příležitost intenzivně meditovat a dokončit základní kurz meditace Vipassana tak, jak ho designoval Ajahn Tong:”je to právě moudrost, co nás vysvobodí od utrpení.” Začátečníci i zkušení meditující jsou vítáni. 4 lidé mohou přespat. Je možné se účastnit i na kratší dobu. Ústaní i učení za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
22.-23.2.
Víkend s Metta (milující laskavost)
Naučte se cvičit meditaci vhledu Vypassana a milující laskavosti. Všichni jsou vítáni. 4 lidé mohou přespat v centru. I jen jednodenní účast je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Registrujte se u Jonathana a Anny.
“Chamtivost a sobectví je spláchnuto dáváním, sdílením a podílením se na blahobytu druhých.” (Ajahn Tong)

Březen

13.-29.3. Dlouhé ústraní meditace Vipassana. Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga: ”V ústraní cvičíme všímavost. Při intenzivní praxi se trpící a v chaosu bloudící mysl srovná a uklidní, bude osvěžena a očištěna od negativity.” Zažijete intenzivní praxi meditace vhledu. Všichni jsou vítáni. 4 lidé mohou v centru přespávat. Je možné se zúčastnit i na kratší čas. Ústraní i účení je za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
21-22.3. Víkend s Vipassanou. Víkend začne instruktáží – Jak cvičit meditaci vhledu? Následně budeme cvičit ve skupině i každý sám. Proběhne také promluva o meditaci. Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. I účast na jediný den je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

Duben

10.-26.4. Dlouhé ústraní meditace Vipassana. Absolvujte základní kurz od Ajahna Tonga. Ponořte se do meditace Vipassana. Ajahn Tong říká, že “meditace Vipassana je poznáním a viděním reality. Uvidíme-li věci tak, jak jsou … budeme mít vlídné srdce a mysl se stane čistou a zářící.” Všichni jsou vítáni. 4 lidé mohou v centru přespávat. Je možné se zúčastnit i na kratší čas. Ústraní i účení je za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
10-13 .4.
Prodloužený víkend s Vipassanou v Tróji.
Nenechte si ujít příležitost naučit se cvičit meditaci vhledu Vipassana. Budeme cvičit ve skupině i každý sám. Vyslechneme promluvu o meditaci a naučíme se, jak přistoupit ke cvičení doma. Začátečníci i zkušení meditující jsou zváni. I účast na jediný den je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
 • Newsletter #15 (11/19/2018) - Drazí meditující, S radostí Vás informujeme, že 3. prosince do Prahy přijede Ajahn Tonh Sirimangalo. Na setkání s ním jste všichni zváni. Detaily týkající se této návštěvy a také zimních meditačních kurzů v Tisaraně se dočtete níže. Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince)DaryAjahn Tongova návštěva EvropyZimní kurzy meditaceListopadProsinecLedenPouť Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince) Ajahn […]
 • Newsletter #14 (4/23/2018) - Milí meditující, Není lepšího času, než-li jara, když život ve všem ožívá. „Spring“ od Christiny Rossettiové zasíláme program Tisarany jarních a letních kurzů. V květnu proběhne setkání s Thanatem, mezinárodním ředitelem meditačního centra v Chom Thongu. Centrum je stále otevřeno pro každodenní a skupinové pobyty. Kromě toho budou také každý měsíc vypisovány delší kurzy v […]
 • Newsletter #13 (6/11/2017) - Milí meditující, Mávštěva Ajahna Tonga v Německu přilákala mnohé studenty z Thajska i ze západu. Jsme velmi vděční za jeho podporu a přejeme mu dobré zdraví a sílu. Ostatní novinky z Tisarany: Thanat a Kate darovali centru velkou sochu Buddhy a Václav Šmilauer obdržel svůj učitelský certifikát. Stále hledáme nemovitost v okruhu 30-40 km z […]

Účast

Centrum je otevřené 7 dní v týdnu a poskytne instrukce a podmínky pro cvičení meditace. Kurzy jsou individuální, není třeba čekat na nějaké datum začátku; výjimkou jsou speciální kurzy (inzerované v Newsletteru) a pravidelné meditační skupinky.Je možné přijít na

 • úvod: na čaj, k neformálnímu rozhovoru s učitelem, abyste zjistili, co to vlastně ta meditace je, meditaci si hodinu či více vyzkoušet;
 • libovolný počet dní (půlden, jeden den či více), dle vlastní volby – je možné přijít i jen na část dne;
 • základní kurz trvající 21 dní; kurz je možné dokončit za kratší dobu, je třeba se však předem domluvit s učitelem e-mailem;
 • 10-denní retreat – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz;
 • retreat doma („home retreat“) – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz a 10-denní retreat, na dohodě s učitelem;
 • večeí meditační skupinku v úterý od 18 do 20 hodin, která se schází každý týden a je spojená s možností rozhovoru s učitelem. Dále obsahuje přednášku učitele, úvod do meditace pro nově příchozí a společnou meditaci.

V zásadě na meditaci může přijít kdokoliv kdykoliv, chceme však zajistit dobré podmínky pro dlouhodobé účastníky. Jste vítáni a buďte ohleduplní.Před návštěvou centra nás prosím kontaktujte.

Doprava

Troja dumCentrum je na adrese Na kazance 636/3, Praha 7− Troja. Lze se k němu snadno dostat městskou hromadou dopravou, pěšky od ZOO nebo přes lávku ze Stromovky, či autem. Místo je přímo u řeky a je velmi klidné.

MHD

 • tramvají č. 17 na zastávku Trojská, pak se můžete svézt 2 stanice autobusem 112 nebo jít asi 10 minut pěšky podle jeho trasy (ve směru řeky), až k zastávce Čechova škola (zastávka je na znamení).
 • metrem C (červená) na Nádraží Holešovice, poté autobusem 112 na zastávku Čechova škola (autobus jezdí ve špičce každých 2-5 minut, konečná je ZOO).

Autem

Do navigace zadejte ulici Na Kazance.  V ní je možné parkovat.

Průvodce

Za zastávky Čechova škola jdete rovně ve směru jízdy autobusu, odbočte první doleva. To je ulice Na Kazance; pokud jedete autem, zaparkujte tam.

troja-walk-1

Jděte ulicí až na její konec, tam pokračujte vpravo. Uvidíte tmavě oranžové znamení na verandě našeho centra.

troja-walk-2

Dům má číslo 636/3, u vchodových dveří je zřetelný nápis. Zazvoňte na zvonek označený „Meditační centrum“.

troja-walk-3

S sebou

Pokud přijdete jen přes den, nepotřebujete prakticky nic.

 • V centru budou meditační polštářky a podložky, můžete si však přinést svůj oblíbený polštářek s sebou. Židle budou také k dispozici, pokud je používáte při meditaci v sedu místo polštářků.
 • Pohodlné, volné oblečení, nejlépe světlých barev (tradičně nosí meditující bílou). V centru budou deky, pokud by Vám byla při sezení zima.
 • Přezůvky, ručník, …
 • Termoska; budeme mít na místě různé čaje a kávu, svůj oblíbený druh si však můžete přinést.
 • Digitální timer/časovač pro meditaci (chůze, sezení); na místě budou k dispozici, pokud nemáte; budík pro ranní vstávání (studenti si mohou přinést své mobilní telefony, nicméně ty budou během meditací uschovány u učitele a jejich využití možné pouze v naléhavých případech).

Účastníci základního kurzu či retreatu by se měli řídit tradičními 8 pravidly; krátkodobí účastníci by měli dbát při pobytu v centru 5 pravidel (na domluvě s učitelem).