Tīsaranā − centrum meditace Vipassanā

Centrum v Praze-Troji je obvykle otevřeno nonstop 7 dní v týdnu, je možné přijít na retreat i úvod do meditace. Vedle běžného nepřetržitého provozu pořádáme jednorázové kurzy uvedené níže (viz též facebook, případně nás kontaktujte).

Rok 2020

Změny rozvrhu jsou na facebook.com/TisaranaPraha.

“Proč jdeme do ústraní a cvičíme meditaci Vipassana? Protože hledáme štěstí a chceme osvobodit své životy, svou mysl, od utrpení. Uchylujeme se do ústraní, abychom očistili a narovnali naše problematické životy. Tato zkušenost uvolňuje naši mysl.”

Ajahn Tong

Květen

24.5.2020
úvod do meditace Vipassana ve Žlutých Láznich

Pojďte se naučit meditaci Vipassana ve Žlutých Lázních. Čas: 9:00-12:00. Cena – dobrovolné příspěvky. Více informací na www.zlutelazne.cz.

 

30.–31.5.

víkend s meditací Vipassana

Víkend začne instruktáží – Jak cvičit meditaci vhledu? Následně budeme cvičit ve skupině i každý sám. Proběhne také promluva o meditaci. Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. Ajahn Tong říkal “Meditace vhledu, Vipassana – je směřováním k úplnému míru, Nibbana je cílem.” 4 lidé mohou zústat přes noc. I účast na jediný den je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

Červen

5.–21.6.2020

dlouhé ústraní meditace Vipassana

Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga. Jeho součástí je intenzivní ponoření se do meditace vhledu. Naučíte se cvičit, s Dogenem řečeno, “jako by vám hořely vlasy”. Začátečníci a pokročilí vítáni. 4 lidé mohou zústávat přes noc. Je také možné se účastnit po kratší čas. Ústranní i učení je za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

13.–14.6.

víkend s Metta (milující laskavost)

Naučte se cvičit meditaci vhledu Vypassana a milující laskavosti. Všichni jsou vítáni. 4 lidé mohou přespat v centru. I jen jednodenní účast je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Registrujte se u Jonathana a Anny.

“Chamtivost a sobectví jsou odplavovány dáváním, sdílenim, pomáháním a přispíváním k dobrému životu druhých” (Ajahn Tong)

21.6.

úvod do meditace Vipassana ve Žlutých Láznich

Pojďte se naučit meditaci Vipassana ve Žlutých Lázních. Čas: 9:00-12:00. Cena – dobrovolné příspěvky. Více informací na www.zlutelazne.cz.

Červenec

3.–6.7.2020

Prodloužený víkend s Vipassanou v Tróji.

Nenechte si ujít příležitost naučit se cvičit meditaci vhledu Vipassana. Budeme cvičit ve skupině i každý sám. Vyslechneme promluvu o meditaci a naučíme se, jak přistoupit ke cvičení doma. Začátečníci i zkušení meditující jsou zváni. I účast na jediný den je možná. Meditace vhledu studentům pomáhá pochopit a překonat strádání. Ajanh Tong říkal, že „osvobození se od utrpení je povinností lidských bytostí“. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
18.7. 14:00–17:00
Frýdek-MístekÚvod do Vipassany
Zveme každého, kdo se chce naučit praktikovat techniku zvanou Vipassana (meditace vhledu). Akce je zdarma (možnost dobrovolného příspěvku na lektora). Více informací na tel. Čísle: +420 730 624 925 (Jan Hůla).

10–26.7.

dlouhé ústraní meditace Vipassana

Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga. “Cvičíme meditaci vhledu opřenou o čtyři základny všímavosti, abychom dosáhli nejvyššího štěstí.” (Ajahn Tong) Do meditace vhledu se skutečně ponoříte. Začátečníci i zkušení jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. Ústraní i učení jsou poskytovány za dobrovolný příspěvěk. Kontaktujte Jonathana a Annu a registrujte se.

26.7.

úvod do meditace Vipassana ve Žlutých Lázních

Pojďte se naučit meditaci Vipassana ve Žlutých Lázních. Čas: 9:00-12:00. Cena – dobrovolné příspěvky. Více informací na www.zlutelazne.cz.

Srpen

8.–9.8.2020
víkendové ústraní v Tróji s Láskou (Metta) a odpuštěním.
Studenti se naučí cvičit meditaci Vipassana a meditaci milující laskavosti. Ajahn Tong učí, že „osoba lapená pomstychtivostí je jako někdo s vysokou horečkou. Pokud je mysl vyplněná nenávistí a zlostí, je zatvrzelá.“ Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. 4 lidé mohou přespat. Je možné se účastnit i jen na den. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
14.–30.8.
dlouhé ústraní meditace Vipassana
Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga: ”V ústraní cvičíme všímavost. Při intenzivní praxi se trpící a v chaosu bloudící mysl srovná a uklidní, bude osvěžena a očištěna od negativity.” Zažijete intenzivní praxi meditace vhledu. Všichni jsou vítáni. 4 lidé mohou v centru přespávat. Je možné se zúčastnit i na kratší čas. Ústraní i učení je za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
30.8.
úvod do meditace Vipassana ve Žlutých Lázních
Budeme cvičit meditaci Vipassana u řeky. Čas: 9:00-12:00. Cena – dobrovolné příspěvky. Více informací na www.zlutelazne.cz.

Září

5.–6.9.2020

víkend s meditací Vipassana

Víkend začne instruktáží – Jak cvičit meditaci vhledu? Následně budeme cvičit ve skupině i každý sám. Proběhne také promluva o meditaci. Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. I účast na jediný den je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
11.–27.9.
dlouhé ústraní meditace
Absolvujte základní kurz od Ajahna Tonga. Ponořte se do meditace Vipassana. Ajahn Tong říká, že “meditace Vipassana je poznáním a viděním reality. Uvidíme-li věci tak, jak jsou … budeme mít vlídné srdce a mysl se stane čistou a zářící.” Všichni jsou vítáni. 4 lidé mohou v centru přespávat. Je možné se zúčastnit i na kratší čas. Ústraní i účení je za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

20.9.

úvod do meditace Vipassana ve Žlutých Lázních

Pojďte se naučit meditaci Vipassana ve Žlutých Lázních. Čas: 9:00-12:00. Cena – dobrovolné příspěvky. Více informací na www.zlutelazne.cz.
 • Newsletter #15 (11/19/2018) - Drazí meditující, S radostí Vás informujeme, že 3. prosince do Prahy přijede Ajahn Tonh Sirimangalo. Na setkání s ním jste všichni zváni. Detaily týkající se této návštěvy a také zimních meditačních kurzů v Tisaraně se dočtete níže. Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince)DaryAjahn Tongova návštěva EvropyZimní kurzy meditaceListopadProsinecLedenPouť Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince) Ajahn […]
 • Newsletter #14 (4/23/2018) - Milí meditující, Není lepšího času, než-li jara, když život ve všem ožívá. „Spring“ od Christiny Rossettiové zasíláme program Tisarany jarních a letních kurzů. V květnu proběhne setkání s Thanatem, mezinárodním ředitelem meditačního centra v Chom Thongu. Centrum je stále otevřeno pro každodenní a skupinové pobyty. Kromě toho budou také každý měsíc vypisovány delší kurzy v […]
 • Newsletter #13 (6/11/2017) - Milí meditující, Mávštěva Ajahna Tonga v Německu přilákala mnohé studenty z Thajska i ze západu. Jsme velmi vděční za jeho podporu a přejeme mu dobré zdraví a sílu. Ostatní novinky z Tisarany: Thanat a Kate darovali centru velkou sochu Buddhy a Václav Šmilauer obdržel svůj učitelský certifikát. Stále hledáme nemovitost v okruhu 30-40 km z […]

Účast

Centrum je otevřené 7 dní v týdnu a poskytne instrukce a podmínky pro cvičení meditace. Kurzy jsou individuální, není třeba čekat na nějaké datum začátku; výjimkou jsou speciální kurzy (inzerované v Newsletteru) a pravidelné meditační skupinky.Je možné přijít na

 • úvod: na čaj, k neformálnímu rozhovoru s učitelem, abyste zjistili, co to vlastně ta meditace je, meditaci si hodinu či více vyzkoušet;
 • libovolný počet dní (půlden, jeden den či více), dle vlastní volby – je možné přijít i jen na část dne;
 • základní kurz trvající 21 dní; kurz je možné dokončit za kratší dobu, je třeba se však předem domluvit s učitelem e-mailem;
 • 10-denní retreat – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz;
 • retreat doma („home retreat“) – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz a 10-denní retreat, na dohodě s učitelem;
 • večeí meditační skupinku v úterý od 18 do 20 hodin, která se schází každý týden a je spojená s možností rozhovoru s učitelem. Dále obsahuje přednášku učitele, úvod do meditace pro nově příchozí a společnou meditaci.

V zásadě na meditaci může přijít kdokoliv kdykoliv, chceme však zajistit dobré podmínky pro dlouhodobé účastníky. Jste vítáni a buďte ohleduplní.Před návštěvou centra nás prosím kontaktujte.

Doprava

Troja dumCentrum je na adrese Na kazance 636/3, Praha 7− Troja. Lze se k němu snadno dostat městskou hromadou dopravou, pěšky od ZOO nebo přes lávku ze Stromovky, či autem. Místo je přímo u řeky a je velmi klidné.

MHD

 • tramvají č. 17 na zastávku Trojská, pak se můžete svézt 2 stanice autobusem 112 nebo jít asi 10 minut pěšky podle jeho trasy (ve směru řeky), až k zastávce Čechova škola (zastávka je na znamení).
 • metrem C (červená) na Nádraží Holešovice, poté autobusem 112 na zastávku Čechova škola (autobus jezdí ve špičce každých 2-5 minut, konečná je ZOO).

Autem

Do navigace zadejte ulici Na Kazance.  V ní je možné parkovat.

Průvodce

Za zastávky Čechova škola jdete rovně ve směru jízdy autobusu, odbočte první doleva. To je ulice Na Kazance; pokud jedete autem, zaparkujte tam.

troja-walk-1

Jděte ulicí až na její konec, tam pokračujte vpravo. Uvidíte tmavě oranžové znamení na verandě našeho centra.

troja-walk-2

Dům má číslo 636/3, u vchodových dveří je zřetelný nápis. Zazvoňte na zvonek označený „Meditační centrum“.

troja-walk-3

S sebou

Pokud přijdete jen přes den, nepotřebujete prakticky nic.

 • V centru budou meditační polštářky a podložky, můžete si však přinést svůj oblíbený polštářek s sebou. Židle budou také k dispozici, pokud je používáte při meditaci v sedu místo polštářků.
 • Pohodlné, volné oblečení, nejlépe světlých barev (tradičně nosí meditující bílou). V centru budou deky, pokud by Vám byla při sezení zima.
 • Přezůvky, ručník, …
 • Termoska; budeme mít na místě různé čaje a kávu, svůj oblíbený druh si však můžete přinést.
 • Digitální timer/časovač pro meditaci (chůze, sezení); na místě budou k dispozici, pokud nemáte; budík pro ranní vstávání (studenti si mohou přinést své mobilní telefony, nicméně ty budou během meditací uschovány u učitele a jejich využití možné pouze v naléhavých případech).

Účastníci základního kurzu či retreatu by se měli řídit tradičními 8 pravidly; krátkodobí účastníci by měli dbát při pobytu v centru 5 pravidel (na domluvě s učitelem).