Tīsaranā − centrum meditace Vipassanā

Centrum v Praze-Troji je obvykle otevřeno nonstop 7 dní v týdnu, je možné přijít na retreat i úvod do meditace. Vedle běžného nepřetržitého provozu pořádáme jednorázové kurzy uvedené níže (viz též facebook, případně nás kontaktujte).

Rok 2019

Změny rozvrhu jsou na facebook.com/TisaranaPraha.

Červen

7.-9.6. Víkendový retreat Meditace Metta – milujicí laskavosti a odpuštění v Troji. Zveme začátečníky i pokročilé ke cvičení meditace Metta a Vipassana. V meditačním centru mohou přenocovat 4 lidé. Je možné přijít i na jeden den. Cena ubytování a stravy je 450 Kč za den. Příspěvek za učení je formou daru. Pro přihlášení (či pro bližší informace) kontaktujte Jonathana a Annu.
14.-30.6. Dlouhé intenzivní meditační ústraní v Troji. Zveme začátečníky i pokročilé ke cvičení meditace Vipassana. V centru mohou být ubytováni maximálně 4 studenti. Je možné přijít i na kratší dobu. Cena ubytování a stravy je 450 Kč/den. Příspěvek za učení je formou daru. Pro přihlášení (či pro bližší informace) kontaktujte Jonathana a Annu.
23.6.
Úvod do meditace ve Žlutých Lázních.
Naučte se meditaci Vipassana (meditaci vhledu) u řeky ve Žlutých lázních, v čase 9:00-12:00. Cena: dobrovolný příspěvek. Více informací na www.zlutelazne.cz

Červenec

4.-7.7.
Dlouhé víkendové meditační ústraní v Tróji.
Zveme začátečníky i pokročilé ke cvičení meditace Vipassana. V centru mohou být ubytováni maximálně 4 studenti. Je možné přijít i na kratší dobu. Cena ubytování a stravy je 450 Kč/den. Příspěvek za učení je formou daru. Pro přihlášení (či pro bližší informace) kontaktujte Jonathana a Annu.
13.7.-4.8.
Dlouhé intenzivní meditační ústraní.
Toto je příležitost k absolvování základního kurzu Vipassany, který vyvinul Ajahn Tong. Maximální kapacita kurzu jsou 4 osoby. Je možné přijít i na kratší období. Cena ubytování a stravy je 450 Kč/den. Příspěvek za učení je formou daru. Pro přihlášení (či pro bližší informace) kontaktujte Jonathana a Annu.
21.7.
Úvod do meditace ve Žlutých Lázních.
Naučte se meditaci Vipassana (meditaci vhledu) u řeky ve Žlutých lázních, v čase 9:00-12:00. Cena: dobrovolný příspěvek. Více informací na www.zlutelazne.cz

Srpen

9.8.-11.8.
Víkendové ústraní lásky (Metta) a odpuštění v Tróji.
Zveme začátečníky i pokročilé ke cvičení meditace Metta a Vipassana. V meditačním centru mohou přenocovat 4 lidé. Je možné přijít i na jeden den. Cena ubytování a stravy je 450 Kč za den. Příspěvek za učení je formou daru. Pro přihlášení (či pro bližší informace) kontaktujte Jonathana a Annu.
16.8.-1.9.
Dvoutýdenní intenzivní meditační ústraní.
Toto je příležitost k absolvování základního kurzu Vipassany, který vyvinul Ajahn Tong. Maximální kapacita kurzu jsou 4 osoby. Je možné přijít i na kratší období. Cena ubytování a stravy je 450 Kč. Příspěvek za učení je formou daru. Pro přihlášení (či pro bližší informace) kontaktujte Jonathana a Annu.
18.8.
Úvod do meditace ve Žlutých Lázních.
Naučte se meditaci Vipassana (meditaci vhledu) u řeky ve Žlutých lázních, v čase 9:00-12:00. Cena: dobrovolný příspěvek. Více informací na www.zlutelazne.cz

Září

29.9.
Úvod do meditace ve Žlutých Lázních.
Naučte se meditaci Vipassana (meditaci vhledu) u řeky ve Žlutých lázních, v čase 9:00-12:00. Cena: dobrovolný příspěvek. Více informací na www.zlutelazne.cz
 • Newsletter #15 (11/19/2018) - Drazí meditující, S radostí Vás informujeme, že 3. prosince do Prahy přijede Ajahn Tonh Sirimangalo. Na setkání s ním jste všichni zváni. Detaily týkající se této návštěvy a také zimních meditačních kurzů v Tisaraně se dočtete níže. Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince)DaryAjahn Tongova návštěva EvropyZimní kurzy meditaceListopadProsinecLedenPouť Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince) Ajahn […]
 • Newsletter #14 (4/23/2018) - Milí meditující, Není lepšího času, než-li jara, když život ve všem ožívá. „Spring“ od Christiny Rossettiové zasíláme program Tisarany jarních a letních kurzů. V květnu proběhne setkání s Thanatem, mezinárodním ředitelem meditačního centra v Chom Thongu. Centrum je stále otevřeno pro každodenní a skupinové pobyty. Kromě toho budou také každý měsíc vypisovány delší kurzy v […]
 • Newsletter #13 (6/11/2017) - Milí meditující, Mávštěva Ajahna Tonga v Německu přilákala mnohé studenty z Thajska i ze západu. Jsme velmi vděční za jeho podporu a přejeme mu dobré zdraví a sílu. Ostatní novinky z Tisarany: Thanat a Kate darovali centru velkou sochu Buddhy a Václav Šmilauer obdržel svůj učitelský certifikát. Stále hledáme nemovitost v okruhu 30-40 km z […]

Účast

Centrum je otevřené 7 dní v týdnu a poskytne instrukce a podmínky pro cvičení meditace. Kurzy jsou individuální, není třeba čekat na nějaké datum začátku; výjimkou jsou speciální kurzy (inzerované v Newsletteru) a pravidelné meditační skupinky.Je možné přijít na

 • úvod: na čaj, k neformálnímu rozhovoru s učitelem, abyste zjistili, co to vlastně ta meditace je, meditaci si hodinu či více vyzkoušet;
 • libovolný počet dní (půlden, jeden den či více), dle vlastní volby – je možné přijít i jen na část dne;
 • základní kurz trvající 21 dní; kurz je možné dokončit za kratší dobu, je třeba se však předem domluvit s učitelem e-mailem;
 • 10-denní retreat – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz;
 • retreat doma („home retreat“) – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz a 10-denní retreat, na dohodě s učitelem;
 • večeí meditační skupinku v úterý od 18 do 20 hodin, která se schází každý týden a je spojená s možností rozhovoru s učitelem. Dále obsahuje přednášku učitele, úvod do meditace pro nově příchozí a společnou meditaci.

V zásadě na meditaci může přijít kdokoliv kdykoliv, chceme však zajistit dobré podmínky pro dlouhodobé účastníky. Jste vítáni a buďte ohleduplní.Před návštěvou centra nás prosím kontaktujte.

Doprava

Troja dumCentrum je na adrese Na kazance 636/3, Praha 7− Troja. Lze se k němu snadno dostat městskou hromadou dopravou, pěšky od ZOO nebo přes lávku ze Stromovky, či autem. Místo je přímo u řeky a je velmi klidné.

MHD

 • tramvají č. 17 na zastávku Trojská, pak se můžete svézt 2 stanice autobusem 112 nebo jít asi 10 minut pěšky podle jeho trasy (ve směru řeky), až k zastávce Čechova škola (zastávka je na znamení).
 • metrem C (červená) na Nádraží Holešovice, poté autobusem 112 na zastávku Čechova škola (autobus jezdí ve špičce každých 2-5 minut, konečná je ZOO).

Autem

Do navigace zadejte ulici Na Kazance.  V ní je možné parkovat.

Průvodce

Za zastávky Čechova škola jdete rovně ve směru jízdy autobusu, odbočte první doleva. To je ulice Na Kazance; pokud jedete autem, zaparkujte tam.

troja-walk-1

Jděte ulicí až na její konec, tam pokračujte vpravo. Uvidíte tmavě oranžové znamení na verandě našeho centra.

troja-walk-2

Dům má číslo 636/3, u vchodových dveří je zřetelný nápis. Zazvoňte na zvonek označený „Meditační centrum“.

troja-walk-3

Hledáme výpomoc

Prosíme o šíření informace o kurzu, včetně lidí v blízkém i dalekém zahraničí.Budeme rádi pokud budete chtít pomoci jednorázově či opakovaně, například fyzickou pomocí na začátku kurzu (stěhování „drobností“), vyzvednutím někoho na letišti, přinesením zákusku či podobnou nabídkou. Můžete se nezávazně a nespecificky nabídnout a my se na Vás v případě potřeby obrátíme.Za veškerou pomoc jsme vděční.

Cena

Díky štědrosti dobrých lidí může tentokrát celý kurz fungovat na bázi dobrovolného příspěvku od účastníků. Doufáme nicméně, že část nákladů z příspěvků pokryjeme. Příspěvky budou použity na uhrazení nákladů spojených s kurzem: letenky pro učitele, pronájem domu, provozní náklady. Předem děkujeme!

S sebou

Pokud přijdete jen přes den, nepotřebujete prakticky nic.

 • V centru budou meditační polštářky a podložky, můžete si však přinést svůj oblíbený polštářek s sebou. Židle budou také k dispozici, pokud je používáte při meditaci v sedu místo polštářků.
 • Pohodlné, volné oblečení, nejlépe světlých barev (tradičně nosí meditující bílou). V centru budou deky, pokud by Vám byla při sezení zima.
 • Přezůvky, ručník, …
 • Termoska; budeme mít na místě různé čaje a kávu, svůj oblíbený druh si však můžete přinést.
 • Digitální timer/časovač pro meditaci (chůze, sezení); na místě budou k dispozici, pokud nemáte; budík pro ranní vstávání (studenti si mohou přinést své mobilní telefony, nicméně ty budou během meditací uschovány u učitele a jejich využití možné pouze v naléhavých případech).

Účastníci základního kurzu či retreatu by se měli řídit tradičními 8 pravidly; krátkodobí účastníci by měli dbát při pobytu v centru 5 pravidel (na domluvě s učitelem).