Tīsaranā − centrum meditace Vipassanā

Centrum v Praze (v Tróji) je otevřené sedm dní v týdnu pro 21 denní základní kurz (začít je možné kdykoliv, prosím, kontaktujte centrum), ústraní nebo úvod do meditace Vipassana. Mimo toto nabízíme další kurzy uvedené níže (aktuality sledujte na facebook nebo nás kontaktujte)

2023

Změny rozvrhu jsou na facebook.com/TisaranaPraha.

“Proč jdeme do ústraní a cvičíme meditaci Vipassana? Protože hledáme štěstí a chceme osvobodit své životy, svou mysl, od utrpení. Uchylujeme se do ústraní, abychom očistili a narovnali naše problematické životy. Tato zkušenost uvolňuje naši mysl.”

Ajahn Tong

21 denní základní kurz & Retreat

Centrum v Praze (v Tróji) je otevřené sedm dní v týdnu pro 21 denní základní kurz (začít je možné kdykoliv, prosím, kontaktujte centrum), ústraní nebo úvod do meditace Vipassana. Mimo toto nabízíme další kurzy uvedené níže (aktuality sledujte na facebook nebo nás kontaktujte)

Úterní & Nedělní

Pravidelné úterní (18-20h) a nedělní (10-12h) skupiny, registrace telefonicky, sms nebo WhatsApp +420 72208067 nebo +420 770139967. Součástí je promluva, úvod do meditace Vipassana pro nové studenty a skupinová meditace. Příspěvky dobrovolné.

2023

Březen

25 – 26
Víkend s Vipassananí

Nenechte si ujít příležitost naučit se cvičit meditaci vhledu Vipassana. Budeme cvičit ve skupině i každý sám. Vyslechneme promluvu o meditaci a naučíme se, jak přistoupit ke cvičení doma. Začátečníci i zkušení meditující jsou zváni. I účast na jediný den je možná. Meditace vhledu studentům pomáhá pochopit a překonat strádání. Ajanh Tong říkal, že „osvobození se od utrpení je povinností lidských bytostí“. Cena 1000 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

Duben

22 – 23
víkend s meditací Metta (milující laskovost)

Studenti se naučí cvičit meditace Vipassana (vhled) a Mettá. Zkušení i začínající meditující jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. Je možné se účastnit i na jeden den. Cena 1000 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

„Od lakomství a sebestřednosti jsme očištěni dáváním, sdílením, pomáháním a přispíváním k blahobytu druhých.“ Ajahn Tong

2022

Červen

5
Nedělní meditační kurz ve Žlutých lázních
10-12h

Nedělní meditační kurz ve Žlutých lázních, u řeky.
Všichni jsou vítáni, aby se naučili meditaci vhledu (Vipassana), která pomáhá lidem překonat negativní pocity a probudit se do života a radovat se z něj. Zdarma (dobrovolný příspěvek). 10-12h.
www.zlutelazne.cz

18 – 19
Víkend s meditací Vipassana

Víkend začne instruktáží – Jak cvičit meditaci vhledu? Následně budeme cvičit ve skupině i každý sám. Proběhne také promluva o meditaci. Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. I účast na jeden den je možná. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
“Pokud se chceme osvobodit od znepokojení a dosáhnout skutečného míru a blaženosti, musíme cvičit meditaci Vipassana se čtyřmi základnami všímavosti.” Ajahn Tong

Červenec

24
Nedělní meditační kurz ve Žlutých lázních
10-12h
Nedělní meditační kurz ve Žlutých lázních, u řeky.
Všichni jsou vítáni, aby se naučili meditaci vhledu (Vipassana), která pomáhá lidem překonat negativní pocity a probudit se do života a radovat se z něj. Zdarma (dobrovolný příspěvek). 10-12h.
www.zlutelazne.cz

 

Účast

Centrum je otevřené 7 dní v týdnu a poskytne instrukce a podmínky pro cvičení meditace. Kurzy jsou individuální, není třeba čekat na nějaké datum začátku; výjimkou jsou speciální kurzy (inzerované v Newsletteru) a pravidelné meditační skupinky.Je možné přijít na

 • úvod: na čaj, k neformálnímu rozhovoru s učitelem, abyste zjistili, co to vlastně ta meditace je, meditaci si hodinu či více vyzkoušet;
 • libovolný počet dní (půlden, jeden den či více), dle vlastní volby – je možné přijít i jen na část dne;
 • základní kurz trvající 21 dní; kurz je možné dokončit za kratší dobu, je třeba se však předem domluvit s učitelem e-mailem;
 • 10-denní retreat – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz;
 • retreat doma („home retreat“) – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz a 10-denní retreat, na dohodě s učitelem;
 • večeí meditační skupinku v úterý od 18 do 20 hodin, která se schází každý týden a je spojená s možností rozhovoru s učitelem. Dále obsahuje přednášku učitele, úvod do meditace pro nově příchozí a společnou meditaci.

V zásadě na meditaci může přijít kdokoliv kdykoliv, chceme však zajistit dobré podmínky pro dlouhodobé účastníky. Jste vítáni a buďte ohleduplní.Před návštěvou centra nás prosím kontaktujte.

Doprava

Troja dumCentrum je na adrese Na kazance 636/3, Praha 7− Troja. Lze se k němu snadno dostat městskou hromadou dopravou, pěšky od ZOO nebo přes lávku ze Stromovky, či autem. Místo je přímo u řeky a je velmi klidné.

MHD

 • tramvají č. 17 na zastávku Trojská, pak se můžete svézt 2 stanice autobusem 112 nebo jít asi 10 minut pěšky podle jeho trasy (ve směru řeky), až k zastávce Čechova škola (zastávka je na znamení).
 • metrem C (červená) na Nádraží Holešovice, poté autobusem 112 na zastávku Čechova škola (autobus jezdí ve špičce každých 2-5 minut, konečná je ZOO).

Autem

Do navigace zadejte ulici Na Kazance.  V ní je možné parkovat.

Průvodce

Za zastávky Čechova škola jdete rovně ve směru jízdy autobusu, odbočte první doleva. To je ulice Na Kazance; pokud jedete autem, zaparkujte tam.

troja-walk-1

Jděte ulicí až na její konec, tam pokračujte vpravo. Uvidíte tmavě oranžové znamení na verandě našeho centra.

troja-walk-2

Dům má číslo 636/3, u vchodových dveří je zřetelný nápis. Zazvoňte na zvonek označený „Meditační centrum“.

troja-walk-3

S sebou

Pokud přijdete jen přes den, nepotřebujete prakticky nic.

 • V centru budou meditační polštářky a podložky, můžete si však přinést svůj oblíbený polštářek s sebou. Židle budou také k dispozici, pokud je používáte při meditaci v sedu místo polštářků.
 • Pohodlné, volné oblečení, nejlépe světlých barev (tradičně nosí meditující bílou). V centru budou deky, pokud by Vám byla při sezení zima.
 • Přezůvky, ručník, …
 • Termoska; budeme mít na místě různé čaje a kávu, svůj oblíbený druh si však můžete přinést.
 • Digitální timer/časovač pro meditaci (chůze, sezení); na místě budou k dispozici, pokud nemáte; budík pro ranní vstávání (studenti si mohou přinést své mobilní telefony, nicméně ty budou během meditací uschovány u učitele a jejich využití možné pouze v naléhavých případech).

Účastníci základního kurzu či retreatu by se měli řídit tradičními 8 pravidly; krátkodobí účastníci by měli dbát při pobytu v centru 5 pravidel (na domluvě s učitelem).