Tīsaranā − centrum meditace Vipassanā

Centrum v Praze-Troji je obvykle otevřeno nonstop 7 dní v týdnu, je možné přijít na retreat i úvod do meditace. Vedle běžného nepřetržitého provozu pořádáme jednorázové kurzy uvedené níže (viz též facebook, případně nás kontaktujte).

Update 2021: Tisarana je otevřena meditačním pobytům v ústraní v souladu se současnými pravidly hygieny, izolace a společenského kontaktu. Pokud byste se chtěli zaregistrovat na základní kurz (15-21 dní), nebo domluvit meditační pobyt v ústraní, kontaktujte nás a my vám poskytneme další informace. V současné době jsou pravidelné meditační skupiny zrušeny, ale lze se domluvit na schůzce za účelem úvodu do meditace.

 

Podzim 2020

Změny rozvrhu jsou na facebook.com/TisaranaPraha.

“Proč jdeme do ústraní a cvičíme meditaci Vipassana? Protože hledáme štěstí a chceme osvobodit své životy, svou mysl, od utrpení. Uchylujeme se do ústraní, abychom očistili a narovnali naše problematické životy. Tato zkušenost uvolňuje naši mysl.”

Ajahn Tong

Říjen 2020

16.10.–1.11.2020

dlouhé ústraní meditace Vipassana

Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga. Jeho součástí je intenzivní ponoření se do meditace vhledu. Naučíte se cvičit, s Dogenem řečeno, “jako by vám hořely vlasy”. Začátečníci a pokročilí vítáni. 4 lidé mohou zústávat přes noc. Je také možné se účastnit po kratší čas. Ústranní i učení je za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

24.–25.10.

víkend s meditací Vipassana

Víkend začne instruktáží – Jak cvičit meditaci vhledu? Následně budeme cvičit ve skupině i každý sám. Proběhne také promluva o meditaci. Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. Ajahn Tong říkal “Meditace vhledu, Vipassana – je směřováním k úplnému míru, Nibbana je cílem.” 4 lidé mohou zústat přes noc. I účast na jediný den je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

Listopad

7.–8.11.

víkend s Metta (milující laskavost)

Naučte se cvičit meditaci vhledu Vypassana a milující laskavosti. Všichni jsou vítáni. 4 lidé mohou přespat v centru. I jen jednodenní účast je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Registrujte se u Jonathana a Anny.

“Chamtivost a sobectví jsou odplavovány dáváním, sdílenim, pomáháním a přispíváním k dobrému životu druhých” (Ajahn Tong)

13.–29.11.

dlouhé ústraní meditace Vipassana

Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga. “Cvičíme meditaci vhledu opřenou o čtyři základny všímavosti, abychom dosáhli nejvyššího štěstí.” (Ajahn Tong) Do meditace vhledu se skutečně ponoříte. Začátečníci i zkušení jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. Ústraní i učení jsou poskytovány za dobrovolný příspěvěk. Kontaktujte Jonathana a Annu a registrujte se.

Prosinec

12.–13.12

Víkend s Vipassanou v Tróji.

Nenechte si ujít příležitost naučit se cvičit meditaci vhledu Vipassana. Budeme cvičit ve skupině i každý sám. Vyslechneme promluvu o meditaci a naučíme se, jak přistoupit ke cvičení doma. Začátečníci i zkušení meditující jsou zváni. I účast na jediný den je možná. Meditace vhledu studentům pomáhá pochopit a překonat strádání. Ajanh Tong říkal, že „osvobození se od utrpení je povinností lidských bytostí“. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
11.–27.12.
dlouhé ústraní meditace Vipassana
Zde budete mít příležitost dokončit základní kurz dle Ajahna Tonga: ”V ústraní cvičíme všímavost. Při intenzivní praxi se trpící a v chaosu bloudící mysl srovná a uklidní, bude osvěžena a očištěna od negativity.” Zažijete intenzivní praxi meditace vhledu. Všichni jsou vítáni. 4 lidé mohou v centru přespávat. Je možné se zúčastnit i na kratší čas. Ústraní i učení je za dobrovolný příspěvek. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.

Leden 2021

9.–10.1.2021

víkend s meditací Vipassana

Víkend začne instruktáží – Jak cvičit meditaci vhledu? Následně budeme cvičit ve skupině i každý sám. Proběhne také promluva o meditaci. Začátečníci i pokročilí jsou vítáni. 4 lidé mohou zústat přes noc. I účast na jediný den je možná. Cena 500 Kč/den. Učení za dobrovolný příspěvěk. Pro registraci kontaktujte Jonathana a Annu.
 • Newsletter #15 (11/19/2018) - Drazí meditující, S radostí Vás informujeme, že 3. prosince do Prahy přijede Ajahn Tonh Sirimangalo. Na setkání s ním jste všichni zváni. Detaily týkající se této návštěvy a také zimních meditačních kurzů v Tisaraně se dočtete níže. Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince)DaryAjahn Tongova návštěva EvropyZimní kurzy meditaceListopadProsinecLedenPouť Ajahn Tong v Praze (3.-4. prosince) Ajahn […]
 • Newsletter #14 (4/23/2018) - Milí meditující, Není lepšího času, než-li jara, když život ve všem ožívá. „Spring“ od Christiny Rossettiové zasíláme program Tisarany jarních a letních kurzů. V květnu proběhne setkání s Thanatem, mezinárodním ředitelem meditačního centra v Chom Thongu. Centrum je stále otevřeno pro každodenní a skupinové pobyty. Kromě toho budou také každý měsíc vypisovány delší kurzy v […]
 • Newsletter #13 (6/11/2017) - Milí meditující, Mávštěva Ajahna Tonga v Německu přilákala mnohé studenty z Thajska i ze západu. Jsme velmi vděční za jeho podporu a přejeme mu dobré zdraví a sílu. Ostatní novinky z Tisarany: Thanat a Kate darovali centru velkou sochu Buddhy a Václav Šmilauer obdržel svůj učitelský certifikát. Stále hledáme nemovitost v okruhu 30-40 km z […]

Účast

Centrum je otevřené 7 dní v týdnu a poskytne instrukce a podmínky pro cvičení meditace. Kurzy jsou individuální, není třeba čekat na nějaké datum začátku; výjimkou jsou speciální kurzy (inzerované v Newsletteru) a pravidelné meditační skupinky.Je možné přijít na

 • úvod: na čaj, k neformálnímu rozhovoru s učitelem, abyste zjistili, co to vlastně ta meditace je, meditaci si hodinu či více vyzkoušet;
 • libovolný počet dní (půlden, jeden den či více), dle vlastní volby – je možné přijít i jen na část dne;
 • základní kurz trvající 21 dní; kurz je možné dokončit za kratší dobu, je třeba se však předem domluvit s učitelem e-mailem;
 • 10-denní retreat – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz;
 • retreat doma („home retreat“) – pro ty, kdo již absolvovali základní kurz a 10-denní retreat, na dohodě s učitelem;
 • večeí meditační skupinku v úterý od 18 do 20 hodin, která se schází každý týden a je spojená s možností rozhovoru s učitelem. Dále obsahuje přednášku učitele, úvod do meditace pro nově příchozí a společnou meditaci.

V zásadě na meditaci může přijít kdokoliv kdykoliv, chceme však zajistit dobré podmínky pro dlouhodobé účastníky. Jste vítáni a buďte ohleduplní.Před návštěvou centra nás prosím kontaktujte.

Doprava

Troja dumCentrum je na adrese Na kazance 636/3, Praha 7− Troja. Lze se k němu snadno dostat městskou hromadou dopravou, pěšky od ZOO nebo přes lávku ze Stromovky, či autem. Místo je přímo u řeky a je velmi klidné.

MHD

 • tramvají č. 17 na zastávku Trojská, pak se můžete svézt 2 stanice autobusem 112 nebo jít asi 10 minut pěšky podle jeho trasy (ve směru řeky), až k zastávce Čechova škola (zastávka je na znamení).
 • metrem C (červená) na Nádraží Holešovice, poté autobusem 112 na zastávku Čechova škola (autobus jezdí ve špičce každých 2-5 minut, konečná je ZOO).

Autem

Do navigace zadejte ulici Na Kazance.  V ní je možné parkovat.

Průvodce

Za zastávky Čechova škola jdete rovně ve směru jízdy autobusu, odbočte první doleva. To je ulice Na Kazance; pokud jedete autem, zaparkujte tam.

troja-walk-1

Jděte ulicí až na její konec, tam pokračujte vpravo. Uvidíte tmavě oranžové znamení na verandě našeho centra.

troja-walk-2

Dům má číslo 636/3, u vchodových dveří je zřetelný nápis. Zazvoňte na zvonek označený „Meditační centrum“.

troja-walk-3

S sebou

Pokud přijdete jen přes den, nepotřebujete prakticky nic.

 • V centru budou meditační polštářky a podložky, můžete si však přinést svůj oblíbený polštářek s sebou. Židle budou také k dispozici, pokud je používáte při meditaci v sedu místo polštářků.
 • Pohodlné, volné oblečení, nejlépe světlých barev (tradičně nosí meditující bílou). V centru budou deky, pokud by Vám byla při sezení zima.
 • Přezůvky, ručník, …
 • Termoska; budeme mít na místě různé čaje a kávu, svůj oblíbený druh si však můžete přinést.
 • Digitální timer/časovač pro meditaci (chůze, sezení); na místě budou k dispozici, pokud nemáte; budík pro ranní vstávání (studenti si mohou přinést své mobilní telefony, nicméně ty budou během meditací uschovány u učitele a jejich využití možné pouze v naléhavých případech).

Účastníci základního kurzu či retreatu by se měli řídit tradičními 8 pravidly; krátkodobí účastníci by měli dbát při pobytu v centru 5 pravidel (na domluvě s učitelem).